Články & návody

Platická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - liposukce, operace prsou, operace víček. Neváhejte a objednejte se.

Zásnubní prsteny, s diamantem, zirkonem z bílého, žlutého i červeného zlata. 

Dokurzu.cz - semináře a rekvalifikační kurzy Vysočina. Možnost přidat kurz zdarma.

Hledáte catering na míru? FoodART agency s.r.o. je tu pro Vás.

Stomatologie Erbenova - specializujeme se i na zubní implantáty.

Joppa Logistics s.r.omezinárodní přeprava kusových zásilek.

Vinařství Jan Plaček - bílé víno z Moravy, podoblasti Znojemské.

Našemimčo.cz - kojenecké oblečení a potřeby.

Míka Servis - úklidová firma Praha.

Superpotraviny – které to jsou a proč je jíst?

Reklamní název

Na rovinu si řekněme, že „superpotravina“ není žádný oficiální název určitých potravin. Jde pouze o označení skupiny potravin, které obsahují hodně zdravých a účinných látek, takže jsou vysoce přínosné pro lidské zdraví. Název „superpotravina“ dobře vypadá v reklamních kampaních a má za cíl nalákat konzumenty k nákupu dané potraviny. Ale nelze nikomu upřít, že potraviny řazené do této skupiny jsou skutečně zdraví prospěšné. A když si je čas od času dáte, vaše tělo to jistě ocení.

Exotické ovoce

Nejspíš už jste slyšeli, že avokádo je superpotravina. Tedy že je nadměrně zdravé a má pozitivní dopad na naše zdraví. Ale avokádo v tom rozhodně není samo. Jakožto superpotraviny můžeme označit i další plody z exotických lokalit – například mango, granátové jablko, některé citrusy nebo kiwi. Pokud tedy chcete něco udělat pro své zdraví, tak dát si jednou za čas tyto cizokrajné dobroty nijak neuškodí.

Ořechy a semínka

Řada lidí si pochutnává na ořechách a semínkách, protože jim zkrátka chutnají. A všichni tušíme, že jsou zdravější než chipsy. I tyto pochutiny se označují jako superpotraviny, protože jsou bohaté na mnoho důležitých látek.

Luštěniny

I když víme, že luštěniny jsou pro nás zdravé a měli bychom je jíst poměrně často, většina z nás se tím neřídí. Což je ale škoda, protože většiny druhů luštěnin patří k těmto superpotravinám – jde například o fazole, čočku nebo sóju.

Česká klasika

Existují nějaké typicky české plody, které se běžně pěstují nebo prodávají a daly by se klasifikovat jakožto superpotraviny? Samozřejmě, že ano. Pomineme-li ořechy, které rostou na mnoha zahradách i volně v přírodě, tak jde jednoznačně o borůvky, které se nacházejí ve velké části českých lesů. Další takovou super zdravou potravinou je červená řepa. A v poslední době je populární i mladý ječmen.

Cizokrajné speciality

Mezi superpotraviny se řadí i potraviny, plody či semena, které nejsou v českých obchodech příliš k vidění a seženete je spíš ve speciálních prodejnách nebo přes internet. Dovážejí se k nám z velkých dálek (typicky z východní Asie nebo Jižní Ameriky) a jedná se o potraviny, které mají vysoké výživové hodnoty a prospívají nám. Příkladem mohou být chia semínka, quinoa, kustovnice čínská nebo nepražené kakaové boby.

Co nabízí superpotraviny?

Na závěr si ukažme, co bychom měli najít ve správných superpotravinách. Jde hlavně o antioxidanty, minerální látky (zejména draslík, hořčík, fosforu), vitaminy (zejména B, C, E, K, H). A mělo by v nich být jen minimum cukru.

Přečtěte si také Jaký je rozdíl mezi bílým a červeným vínem nebo Nadměrné padání vlasů a jak mu zabránit

Fotografie