Články & návody

Platická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - liposukce, operace prsou, operace víček. Neváhejte a objednejte se.

Zásnubní prsteny, s diamantem, zirkonem z bílého, žlutého i červeného zlata. 

Dokurzu.cz - semináře a rekvalifikační kurzy Vysočina. Možnost přidat kurz zdarma.

Hledáte catering na míru? FoodART agency s.r.o. je tu pro Vás.

Stomatologie Erbenova - specializujeme se i na zubní implantáty.

Joppa Logistics s.r.omezinárodní přeprava kusových zásilek.

Vinařství Jan Plaček - bílé víno z Moravy, podoblasti Znojemské.

Našemimčo.cz - kojenecké oblečení a potřeby.

Míka Servis - úklidová firma Praha.

7 faktů o našich nehtech

Stále rostou

Možná už jste někdy zaznamenali fotografii člověka, který si údajně nikdy (nebo třeba několik let) nestříhal nehty. Taková fotografie byla na první pohled dost odpudivá, protože nehty se na ní proměnily v dlouhé, zatočené pařáty. A není to podvod ani fotomontáž. Faktem je, že nehty rostou neustále. Už miminkům rostou a novopečeným matkám dělá leckdy problém ostříhat jim je, protože jsou tak drobounké.

Rychlost růstu

Jak rychle nehty rostou? Uvádí se, že nehet na ruce vyroste o 0,5 – 1,2 milimetrů za týden. Nehty na nohou rostou naštěstí pomaleji, a to zhruba dvakrát až třikrát. Pokud přijdete o nehet, tak vězte, že nový budete mít za půl roku – tak dlouho trvá, než vyroste do celé délky.

Kde rostou nejrychleji

Možná už jste si všimli, že některých prstech máte nehty delší než na jiných. Není to mýlka, je tomu skutečně tak. Je prokázáno, že na nejdelších prstech rostou nehty rychleji. Takže nejdelší nehet budete mít vždy na prostředníčku a pak na prsteníčku a ukazováčku.

V létě rostou rychleji

Další zajímavostí je, že nehty rostou zpravidla rychleji v létě než v zimě. Není jisté proč, ale stejně tak je prokázáno, že i děti vyrostou více v průběhu léta než třeba v zimě. Podle vědců to může být tím, že díky pobytu na čerstvém vzduchu, pohybu a zvýšenému příjmu vitamínů z ovoce má tělo dostatek živin.

Když nehty nerostou

Stejně tak se stane, že někomu přestanou nehty růst. Důvodem je podle vědců stres. Ten má na náš organismus celkově neblahý vliv a může se projevovat celou řadou symptomů. Nehty kvůli němu přestávají růst – ale po pominutí stresu zase začnou.

Nehty jsou mrtvé buňky

To, že nehty rostou, neznamená, že jsou živé. Nejsou tvořeny živými buňkami, podobně jako zbytek našeho těla. Jedná se o buňky zrohovatělé, tedy ztvrdlé. Najdete v nich příměs keratinu. A díky tomu stříhání nehtů nebolí, nehty nepotřebují ke svému růstu kyslík a nejsou v nich ani žádné potní žlázy, takže se nepotí.

Výživa z krve

Pokud byste nehty zcela odstřihli od výživy, tak by přestaly růst. I když jsou to zrohovatělé buňky, jsou závislé na živinách, které se k nim dostávají prostřednictvím krevního oběhu. Pokud by se tedy stalo, že se například říznete do prstu tak hluboko, že se naruší přísun krve k nehtu, tak ten by vám mohl přestat růst. Teprve až se zranění zhojí, obnoví se zase růst nehtu.

A stejně tak jsou pro správný růst a zdravý stav nehtů důležité i vitaminy. Tím nejdůležitějším je vitamin D, který v přirozené formě získáváme ze Slunce. Pokud ho mají dostatek, dobře rostou, jsou silné a na pohled zdravé.

Přečtěte si také Superpotraviny – které to jsou a proč je jíst? nebo Moderní bydlení ve staré chatě

Fotografie